Ενημερωτική συνάντηση Γονέων & Κηδεμόνων με τους Εκπαιδευτικούς

Αγιασμός για τη νέα Σχολική χρονιά

Λίστα Εγγραφέντων μαθητών στην Α' Τάξη του Σχ. έτους 2017-18

Διαδικτυακός Εκφοβισμός. Διερευνητική – Εμπειρική Έρευνα στην ΣΤ' τάξη

Δημιουργική απασχόληση μαθητών 2017

logoFoto

mainlogo ipourgeio

logo sch

SafeLine.gr

logo new2

Αρχική

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών της σχολικής χρονιάς 2016-2017 οι μαθητές της ΣΤ΄1 του 4ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς διεξήγαγαν Διερευνητική Δραστηριότητα – Εμπειρική Έρευνα για τον Διαδικτυακό Εκφοβισμό με συντονιστές της προσπάθειας τους εκπαιδευτικούς κ. Αν. Παπαθωμά, κ. Γ. Ζαχαριάδη και κ. Κ. Σαμαρά. Ακολούθως εφαρμόστηκαν τεχνικές πρόληψης, αποφυγής και αντιμετώπισης του παραβατικού αυτού φαινομένου προσεγγίζοντάς το μέσα από παραβολές θρησκευτικού περιεχομένου, φύλλα εργασίας και εκπαιδευτικά και διαθεματικά προγράμματα ανάπτυξης της ενσυναίσθησης. Με τέτοιου είδους εκπαιδευτικές δράσεις οι μαθητές κατανοούν ηθικές αρχές και ανθρωπιστικές αξίες, τίθενται μπροστά σε διλήμματα, σέβονται την ιδιαιτερότητα και την ατομικότητα του άλλου, αναπτύσσουν κριτική σκέψη μπροστά σε κοινωνικά προβλήματα, γίνονται αλληλέγγυοι και αλτρουιστές, διαμορφώνουν τον χαρακτήρα τους, διαπλάθουν την προσωπικότητά τους και αντιλαμβάνονται τον άλλον ως «πλησίον» (πρβλ. Λκ 10, 29: «τις εστί πλησίον»). Αποτέλεσμα της διεξαγωγής της έρευνας των μαθητών αποτέλεσε η συγγραφή του βιβλίου τους: «Διαδικτυακός Εκφοβισμός. Διερευνητική – Εμπειρική Έρευνα».