Σάββατο 19 Οκτώβριος 2019

Αρ Πρωτ : ΔΥ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Αγαπητοί γονείς,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι –σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία σχετικά με τη χρήση κινητών τηλεφώνων και ηλεκτρονικών συσκευών από μαθητές/καθηγητές στο χώρο του σχολείου (ΠΔ. 28/15 (34 Α), Ν.2472/1997 (50 Α) και Πράξη 14/21-04-2016 του Διοικητικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ)- οι μαθητές/τριες δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα ή οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρονική συσκευή/παιχνίδι που διαθέτει σύστημα επεξεργασίας εικόνας και ήχου, εντός του σχολικού χώρου ή κατά τη διάρκεια εκπαιδευτικών επισκέψεων (εκδρομών). Ο ανάλογος εξοπλισμός που τους διαθέτει το σχολείο όπου φοιτούν χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια της διδακτικής πράξης κι εκπαιδευτικής διαδικασίας γενικότερα και μόνο υπό την επίβλεψη/εποπτεία του εκπαιδευτικού.

Προκειμένου να διασφαλιστεί η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου και να αποτραπούν ενδεχόμενες περιπτώσεις φωτογράφισης/βιντεοκάλυψης μαθητών εντός του σχολικού χώρου, θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε για τον έλεγχο της σχολικής τσάντας του παιδιού σας, ΠΡΙΝ την έλευση στο σχολείο, και την απομάκρυνση όλων των προαναφερόμενων ηλεκτρονικών συσκευών, την κατοχή των οποίων απαγορεύεται να έχει ο μαθητής στο σχολείο.

Από την Διεύθυνση του σχολείου.