Covid19Erasmus+Ευρωπαϊκά ΠρογράμματαΜαθητέςΜαθητικές ΕργασίεςΤελευταία

Covid through Art – Erasmus+

Αυτή τη χρονική περίοδο είμαστε όλοι αγχωμένοι  εξαιτίας της πανδημίας και της ανασφάλειας που δημιουργεί! Τα σχολεία μας κλείνουν και κάνουμε διαδικτυακά μαθήματα. Τα σχολεία μας ξανανοίγουν, αλλά είμαστε υποχρεωμένοι να φοράμε μάσκα συνέχεια, στα μαθήματα και στα διαλείμματα. Περιμένουμε τους επιστήμονες να σώσουν την ανθρωπότητα.

Ευτυχώς, οι μαθητές μας των Ε΄ και ΣT΄τάξεων, οι οποίοι νοιάζονται για την κοινότητά μας, αποφάσισαν να «πολεμήσουν» τον Κορωνοϊό με τα δικά τους ειρηνικά «όπλα», που είναι το χαμόγελό τους, η θετική σκέψη τους και η αισιοδοξία!

Επικοινωνούν την ελπίδα στην κοινότητά μας μέσα από την Τέχνη!

Παρακάτω είναι κάποια από τα έργα τους.

These days we are all distressed because of this horrible pandemic and the uncertainty that it creates! Our schools close and we have distant learning;  schools re-open and we all (students and teachers) have to wear a mask throughout our lesson. We are waiting for our scientists to save humanity.

Fortunately, our 5th and 6th graders, who care about our community, have decided to “fight” Coronavirus with their own peaceful “weapons”, that is their smile, positive thinking and optimism!

These are some of their pieces of Art: