Covid19Erasmus+Ευρωπαϊκά ΠρογράμματαΜαθητέςΜαθητικές ΕργασίεςΣημαντικάΤελευταία

Αισιοδοξία ενάντια στην πανδημία μέσα από τα μάτια των παιδιών μας! – Optimistic view from our students against the pandemic!

English version is following

Αισιοδοξία ενάντια στην πανδημία

μέσα από τα μάτια των παιδιών μας!

«Είμαστε πιο δυνατοί από τον κορωνοϊό!»

«Ενωμένοι κερδίζουμε!»

Είναι κάποια από τα μηνύματα που χρησιμοποιούν οι μαθητές μας και – μαζί με τις ζωγραφιές τους- μεταδίδουν αισιοδοξία στην κοινωνία μας ενάντια στην πανδημία.

Οι μαθητές και μαθήτριες της Ε’ και Στ’ τάξης του σχολείου μας βρήκαν τα πιο ειρηνικά «όπλα» για να πολεμήσουν τον κορωνοϊό! Την Ελπίδα, το Χαμόγελο, την Αισιοδοξία, το Κουράγιο, τα οποία μεταδίδουν στον καθένα μας και μας κάνουν να δούμε και πάλι γαλάζιο τον ουρανό!

Τα παιδιά μας ευαισθητοποιήθηκαν δουλεύοντας θέματα ενσυναίσθησης κατά τη διάρκεια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ “I care about my community” (= «Νοιάζομαι για την κοινότητά μου»).

Μπορείτε να δείτε τα μηνύματα και τις ζωγραφιές τους στο βίντεο που ακολουθεί.

Απολαύστε το!

……. Μείνετε συντονισμένοι, γιατί αυτή η πολύ όμορφη δράση έχει και συνέχεια…!

Παιδαγωγική Ομάδα Erasmus+

Του 4ου Δ.Σ. Καλαμαριάς.

Optimistic view from our students

against the pandemic!

“We are stronger than Coronavirus!”

“United we win!”

These are only a few of the messages our students use -along with their drawings- to convey positive thinking to our community against the pandemic.

Our 5th and 6th graders found the most peaceful “weapons” to “fight” Coronavirus! These are Hope, Smile, Optimism, Courage, which they spread to each one of us and they make us see the blue of the sky again!

Our students developed empathy and therefore accomplished this activity by working on the European project Erasmus+ “I care about my community”.

We are so proud of them!

You can see their messages and drawings in the following video.

Enjoy it!

… Stay tuned…!

This fabulous activity doesn’t stop here…!

Academic Team of the 4th Primary School of Kalamaria

on Erasmus+ “I care about my community”.