Erasmus+ΑνακοινώσειςΕπισκέψειςΕυρωπαϊκά ΠρογράμματαΣημαντικάΤελευταία

Επίσκεψη εκπροσώπων Ισπανο-γαλλικού σχολείου

Με χαρά υποδεχτήκαμε, ξεναγήσαμε και φιλοξενήσαμε στο σχολείο και στις τάξεις μας δύο εκπροσώπους του Ισπανογαλλικού σχολείου “ Colegio Espanol Federico Garcia Lorca”, που εδρεύει στο Παρίσι, στα πλαίσια δράσης ‘job shadowing’ του προγράμματος Erasmus+.

Οι δύο εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το μάθημα Πληροφορικής του κ. Ζαχαριάδη Γιώργου πάνω στους εννοιολογικούς χάρτες με το Στ’3, καθώς και το μάθημα Αγγλικών της κ. Γιαννακοπούλου Αλίκης στα τμήματα Α’1, Α΄2, όπου ενθουσιάστηκαν από τον ζήλο, τα τραγούδια και την αυτοσχέδια παρουσίαση της στιγμής της ιστορίας  μιας μικρής κάμπιας που έγινε πεταλούδα. Με τα τμήματα Στ’1 και Στ’2, στο μάθημα πάντα των Αγγλικών, συνομίλησαν με τους μαθητές μας και απάντησαν σε όλες τις ερωτήσεις τους σχετικά με το εκπαιδευτικό σύστημα στη Γαλλία.

Μια εμπειρία που απόλαυσαν οι μικροί και οι μεγάλοι μαθητές μας και από την οποία ωφελήθηκαν τα μέγιστα! …και συνεχίζουμε τις επαφές μας με Ευρώπη…!

Visit of Spanish-French school representatives

We were delighted to welcome, guide and host in our school and in our classes two representatives of the Spanish-French school “Colegio Espanol Federico Garcia Lorca”, located in Paris, in the framework of the Erasmus+ job shadowing programme.

The two teachers attended with particular interest the Computer Science lesson of Mr. George Zachariadis on mind maps with St’3, as well as the English class of Ms. Aliki Giannakopoulou in A’1, A’2, where they were charmed by the zeal, the songs and the improvised presentation of the moment of the story of a little caterpillar who became a butterfly. With the St’1 and St’2 classes, always in the English class, they chatted with our students and answered all their questions about the education system in France.

An experience enjoyed by our young and old students alike and from which they benefited greatly! …and we continue our contacts with Europe…!