ΕπισκέψειςΜαθητέςΣημαντικάΤελευταία

Επίσκεψη των μαθητών των Α’ και Β’ τάξεων στο δάσος του Σέιχ-Σου

Οι τάξεις Α’ και Β’ στις 22 Μαΐου πραγματοποίησαν την τελευταία εκπαιδευτική επίσκεψη της φετινής χρονιάς. Επισκέφτηκαν το δάσος του Σέιχ-Σου και μάθανε με βιωματικό τρόπο για την ζωή στο δάσος και για την συμβολή του στην ποιότητα της ζωής μας.

Αναλυτικότερα εκπαιδεύτηκαν στον προσανατολισμό με την πυξίδα αλλά και με φυσικούς τρόπους, κατασκεύασαν καλύβα-κατάλυμα από καλάμια, υπολόγισαν την ηλικία και ύψος των δέντρων, έμαθαν πως να ανάβουν με ασφάλεια  φωτιές χωρίς να κινδυνεύει το δάσος από πυρκαγιά και τέλος κατασκεύασαν φωλιές για τα μικρά πουλιά. Και επειδή εκδρομή χωρίς παιχνίδι δεν γίνεται, στο τέλος παίξανε το παιχνίδι του  “Κρυμμένου Θησαυρού”.

Όλη η επίσκεψη είχε σαν στόχο να αποκτήσουν τα παιδιά πράσινη συνείδηση,γιατί τα δάση το απαιτούν από εμάς!!!!

Τα γελαστά προσωπάκια τους στην επιστροφή, μας έδειξαν την επιτυχία της επίσκεψης και οι ερωτήσεις τους την επιτυχία του στόχου.