Διαλέξεις-ΠαρουσιάσειςΣημαντικάΤελευταίαΦωτογραφικό Υλικό

Συμμετοχή στο 15ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής – Κ. Μακεδονίας

Μαθητές της ΣΤ’ και Ε’ Τάξης συμμετείχαν και παρουσιάσαν με πολύ μεγάλη επιτυχία τις εργασίες τους στο 15ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κ. Μακεδονίας που πραγματοποιείται κάθε χρόνο στις εγκαταστάσεις του ΝΟΕΣΙΣ και διοργανώνεται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Ίδρυμα «Νόησις», τους Συντονιστές Πληροφορικής της ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας και το Ελληνικό Μουσείο Τεχνολογίας.

Πιο συγκεκριμένα συμμετείχαν συνολικά 24 μαθητές των δύο τελευταίων τάξεων του σχολείου μας και παρουσίασαν πέντε εργασίες/έργα στην ολομέλεια της Β’ συνεδρείας στις 25/4/2023.

Οι ομάδες που συμμετείχαν ήταν οι παρακάτω :

Α) End Starve v2 – Ευαγγελία Σκούρτη, Αθανασία Χατζημιχαήλ, Παναγιώτα Πολυμενάκου

Β) Σχεδιαστής ρομπότ με Arduino – Αλεξάνδρου Γιώργος, Αναγνωστοπούλου Ιφιγένεια, Γεωργιάδη Ειρήνη Ελένη, Γουνόπουλος Ευάγγελος, Προδαφίκα Χριστίνα

Γ) Εφαρμογή εικονικού βοηθού σε Appinventor – Βαλσαμίδη Χριστίνα , Βασιλάκης Νικόλας, Γκιργκιντιάν Μαριάννα, Δαμιανίδου Σοφία, Ζαχαρία Θωμαή, Οικονόμου Δανάη

Δ) Smart Trash Collector – Πηνελόπη Μελικοπούλου Αντιγόνη Θεοδωράκη Έλενα Κυματή Τζωρτζίνα Δελιγκά Δήμητρα Βαδόλα )

Ε) Το Thymio-κυνήγι – Αναστάσιος Νικηφορίδης Νάσιος, Παύλος Πέτρος Γεωργιάδης, Θεώνη Μαρία Σαμαροπούλου, Κωσταντίνος Σιδηράς